• Jubileusz

    •             Każdy jubileusz skłania do zadumy i stanowi przyczynę refleksji nad mijającym czasem. 50-lecie Szkoły Podstawowej nr 104 w Warszawie stało się okazją do wspomnień, które na zawsze pozostały
     w pamięci wielu pokoleń. Szkoła to miejsce, w którym pozostawiamy cząstkę siebie.

                  28 października 2016 roku to święto uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów oraz wszystkich okolicznych mieszkańców. W tym dniu z ogromnym szacunkiem i sentymentem wspominaliśmy osoby, które przez minione lata kształtowały wizerunek naszej szkoły: dyrekcję, emerytowanych nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców.

                  Wewnątrz jak i z zewnątrz szkoła prezentowała się wspaniale w swojej jubileuszowej szacie. Przychodzących gości, uczniów, rodziców i nauczycieli witał kolorowy napis na trotuarze przed budynkiem szkoły i wesołe, powiewające na wietrze balony. Pięćdziesiąt sztuk, w biało- czerwonych barwach uczniowie wypuścili w niebo, w trakcie trwania obchodów, dla uczczenia tego wspaniałego dnia.

         

                     Nasze świętowanie rozpoczęliśmy już o godzinie 9 rano. Spotkaliśmy się wówczas w małym holu szkoły, aby wspólnie  przypomnieć  sobie  historię  powstania i funkcjonowania naszej szkoły. Prezentacja multimedialna zawierała zdjęcia,
     od tych najstarszych, kiedy w miejscu, w którym stoi obecnie nasza szkoła było prawdziwe ściernisko, aż po dzień dzisiejszy. Zebrani z prawdziwym zaciekawieniem oglądali stare, czarno-białe jeszcze fotografie prezentujące uśmiechnięte twarze uczniów ubranych w granatowe fartuszki z białymi kołnierzykami. Dziś zupełny fenomen.

        

     Drugą część spotkania wypełnił quiz wiedzy o szkole. Wzięły w nim udział dwuosobowe reprezentacje klas IV-VI. Rywalizacja była niezwykle zacięta i bardzo wyrównana. Niektóre pytania były naprawdę trudne i wymagały wiedzy, inne zaskakiwały prostotą. Zwycięzcy otrzymali nagrodę, a pozostali uczestnicy drobne nagrody pocieszenia. Wszyscy świetnie się bawili, przy okazji poznając nowe i  ciekawe, a nieznane dotąd fakty  z życia naszej szkoły.

          

     Na  zakończenie  podano  laureatów  dwóch,  ogłoszonych  z okazji jubileuszu, konkursów. Nagrody zwycięzcy otrzymali z rąk
     p. Dyrektor na uroczystościach oficjalnych, a wszyscy uczestnicy obdarowani zostali długopisami z okolicznościowym nadrukiem.

              

                  Specjalnie na tę okazję, zaprzyjaźniona ze szkołą placówka – Centrum Kultury Wilanów, przygotowała dla dzieci specjalny jubileuszowy koncert.

        

     W czasie kiedy najmłodsi oklaskiwali artystów w CKW, starsi mieli okazję wykorzystać i zaprezentować swoje talenty aktorsko- plastyczne. Dali temu wyraz biorąc udział w warsztatach fotograficznych, których główną atrakcję stanowiła fotobudka. Zdjęcia opatrzone okolicznościowymi życzeniami  autorstwa wszystkich uczniów stanowią niepowtarzalną pamiątkę tych uroczystości.  Zatrzymane na fotograficznej  kliszy radosne chwile  będą w przyszłość, przy okazji kolejnych jubileuszy, oglądać nasi następcy. Historia zatoczy koło…..

              

                     Z tej okazji również miało miejsce jeszcze jedno niezwykłe wydarzenie. Pani Dyrektor w asyście zastępcy burmistrza Wilanowa pana Tomasza Ciorgonia, uczniów, nauczycieli i rodziców zasadziła na naszym szkolnym placu zabaw drzewo o wdzięcznej nazwie Jubilatek. Platan (Platanus acerifolia) , bo taka jest jego nazwa właściwa, będzie żywym, widocznym symbolem rocznicowych obchodów, będzie też rósł dalej razem z naszą szkołą, wreszcie będzie nam wszystkim przypominał, że wywodzimy się z jednego korzenia i jesteśmy jednym pniem.

              

                  Dalsza część obchodów miała miejsce w sali gimnastycznej. Rozpoczęli ją konferansjerzy. W tej roli bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klas szóstych,  Ola  Semeniuk, Bartek Szewczyk  oraz Krzyś Wyskok. Przedstawili oni w sposób niezwykle interesujący i przystępny   krótką prezentację,  ukazującą historię szkoły na przestrzeni lat oraz życie
     i działalność jej patrona - Macieja Rataja. Przy tej okazji, pod jego popiersiem, delegacja uczniów złożyła symboliczną wiązankę biało-czerwonych kwiatów. Wielu gościom łezka zakręciła się w oku na myśl o minionych czasach.  W następnej kolejności oficjalnie uroczystość otworzyła pani dyrektor,  Aniela Trefoń, witając wszystkich zebranych. Z przyjemnością wysłuchaliśmy ciepłych słów skierowanych do nas przez  burmistrza dzielnicy  Wilanów pana Ludwika Rakowskiego, który wraz z życzeniami dalszych sukcesów złożył na ręce p. Dyrektor wspaniały bukiet kwiatów, zaś dzieciom przygotował niesamowity prezent 

                        

                   Druga odsłona miała charakter liryczno – muzyczno - kabaretowy. 

                 W części pierwszej wystąpiły przedszkolaki, które fenomenalnie wykonały piosenkę, będącą hymnem przedszkola. Otrzymały zasłużony aplauz widowni. Jako drudzy zaprezentowali się „„zerówkowicze” w słowno- muzycznym autorskim programie,  o  silnym  zabarwieniu  patriotycznym,  nawiązującym  do  historii szkoły. Zachwyciły wszystkich spontanicznością
     i zaraziły swoja radością.

              

     Kulminacyjnym punktem programu był występ kabaretowy grupy pod nazwą „ My z B”. W specjalnie przygotowanej  scenerii sali szkolnej, uczniowie klasy V b i VI b zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności aktorskie i prawdziwe zacięcie kabaretowe. Program przerywały salwy śmiechu, został przyjęty owacyjnie. Scenki z życia szkoły, pokazane w formie żartów to był strzał w dziesiątkę. Uczniowie stanęli przed nie lada wyzwaniem i sprostali mu w sposób imponujący.

           

                    W dalszej części, po występach, każdy uczestnik spotkania otrzymał jubileuszową pamiątkę : pięknie udekorowaną lukrowymi wzorami, piernikową sówkę- symbol naszej Jubilatki.. Aby ułatwić gościom podróż sentymentalną w przeszłość nauczyciele przygotowali ekspozycję zdjęć, dokumentów      z minionych lat, gazetki, pamiątki, wystawy prac plastycznych oraz wytwory artystyczne uczniów. Ku pamięci minionych 50 lat istnienia placówki został wydany biuletyn jubileuszowy,  zawierający w swej treści krótką historię szkoły i życiorys jej patrona, kilkanaście zdjęć z przeszłości i  teraźniejszości oraz prace literackie i plastyczne naszych uczniów.

                  

     Uroczystościom towarzyszyły liczne konkursy m.in. plastyczne pt. „Moja szkoła w moich oczach” i   „Sowa symbol naszej szkoły” przeprowadzone wśród uczniów, a ich efekty mogliśmy podziwiać w dniu święta szkoły.

     Oficjalna część uroczystości zakończyła się bardzo słodko i smacznie. Jak na prawdziwe urodziny przystało, na salę wjechał ogromy ,pięknie udekorowany i jaśniejący od świec- tort.  Na holu zaś miał miejsce symboliczny poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych uczniów. Stoły prezentowały się niezwykle okazale.

             

                Wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili tę ważną dla nas uroczystość oraz tym, którzy przyczynili się do powstania  i  rozwoju  szkoły, a także pomogli  w organizacji  i przeprowadzeniu tej uroczystości, za szczere życzenia i pamięć
     o szkole składamy serdeczne podziękowania. . Mamy nadzieję, że nas wszystkich,  czeka jeszcze niejeden wielki i piękny jubileusz.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 104 im. Macieja Rataja
   • tel./fax: (22) 648-49-35
   • ul. Przyczółkowa 27 02-968 Warszawa Poland
   • Agata Tkaczyk e-mail: dyrektor@zsp3wilanow.pl spotkania dyrektora z rodzicami - po wcześniejszym umówieniu
   • Iwona Perzanowska e-mail: wicedyrektor@zsp3wilanow.pl
   • Izabela Perkowska - sekretarz SP104 Agata Orłowska-Bielińska - sekretarka SP104
   • poniedziałek - piątek 8:00 - 16:00
   • Urszula Banasiak
   • Barbara Stanios
  • Logowanie